پروژه های آموزشی

برنامه نویسی و اجرای پروژه­ های LabVIEW برای Windows CE

چکیده

Labview یک نرم افزار کاملا گرافیکی است.که بدون نیاز به نوشتن حتی یک خط کد برنامه نویسی که برای ایجاد برنامه های کاربردی پیچیده برای حل مسائل اندازه گیری ، کنترل و مانیتورینگ کاملا حرفه ای و پیششرفته ای اتوماسیون مورد استفاده قرار می گیرد. زبان برنامه نویسی بکار گرفته در این نرم ­افزار یک زبان گرافیکی موسوم به G است .بطور خلاصه Labview نرم افزاری برای جمع آوری اطلاعات و انجام انواع پردازش ها بر روی داده ها است مانند: انجام عملیات منطقی، عملیات محاسباتی، عملیات  پردازش سیگنال ومانیتورینگ اتوماسیون و .....

با استفاده از نرم افزار LabVIEW می­ توان برای Windows CE نیز برنامه های کاربردی نوشت. برای این ­کار    LabVIEW تولکیت LabVIEW Mobile module را ارائه نموده است.

کمپانی National Instrument که تولید کننده این نرم افزار است برای اولین بار از آن برای کنترل و مانیتورینگ یک نیروگاه اتمی در کشور فرانسه بهره گرفت تا بتواند قدرت و قابلیت های کلیدی این نرم افزار را به نمایش بگذارد.

 همچنین با نصب کردن Toolkit هایی لب ویو میتوان قابلیت های زیادی را به این نرم افزار اضافه کرد.

مقدمه

LabVIEW یک محیط برنامه نویسی گرافیکی است که توسط تکنسین­ها، مهندسان، معلمان و دانشمندان در سراسر جهان برای ایجاد برنامه های کاربردی پیچیده برای حل مسائل اندازه گیری، تست، کنترل، اتوماسیون، آموزش های علمی و . . . مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه نویسی در لبویو بصورت گرافیکی انجام می گیرد. بدین صورت که کاربر توسط ارتباط بلوک های مختلف عملیاتی در قسمت بلوگ دیاگرام برنامه مورد نظر خود را پیاده سازی می نمایند. این نرم افزار برای کاربردهایی نظیر داده ­برداری، کنترل تجهیزات و اتوماسیون صنعتی طراحی شده است و در سیستم عامل های مختلف Microsoft Windows، نسخه های مختلف UNIX، Linux و MAC اجرا می شود.

ویژگی ­های نرم افزار LabVIEW

- برنامه نویسی بدون نوشتن حتی یک خط کد میتوان برنامه های قدرتمندی را تنها با ابزارهای گرافیکی موجود در برنامه ایجاد می کنند.روش کار به این صورت است که تنها اشیاء را از پالتهای control و functions برداشته و در پنجره front panel قرار می دهیم و سپس به وسیله سیم کشی های صحیح آن ها را به یکدیگر اتصال میدهیم

- توانایی ارتباط برقرار کردن با دنیای خارج از طریق RS232،RS485 ،TCP/IP

,USB

- می­ توان کارهای برنامه ­نویسی شبکه، پایگاه داده، ورودی و خروجی فایل و غیره را انجام داد. اما اوج قدرت LabVIEW در کار با پورت ­های سریال و موازی و مدارهای واسط کامپیوتری، عمل کنترل و اتوماسیون و پردازش داده ها است .

- نرم افرار کاربردی برای پروژه های جمع آوری داده ها (دیتالاگر )

روش کار نرم ­افزار LabVIEW

 

لیست تولکیت های نرم افزار LabVIEW

 

- NI LabVIEW  Control Design and Simulation Module

- NI LabVIEW  Database Connectivity Toolkit

- NI LabVIEW  Data logging and Supervisory Control Module

- NI LabVIEW  FPGA Module

- NI LabVIEW  Internet Toolkit

- NI LabVIEW  MathScript RT Module

- NI LabVIEW  Mobile Module

- NI LabVIEW PID and Fuzzy Logic Toolkit

- NI LabVIEW  Real-Time Module

- NI LabVIEW  Report Generation Toolkit for Microsoft Office

- NI LabVIEW  Robotics Module

- NI LabVIEW  Statechart Module

- NI LabVIEW Touch Panel Module

- NI LabVIEW  VI Analyzer Toolkit

- NI Sound and Vibration Measurement Suite

- NI Vision Acquisition Software

- NI Vision Development Module

- NI Vision Development Module Run-Time

 

مراحل اجرای پروژه ­های LabVIEW برای Windows CE

برای اجرای برنامه های نوشته در محیط LabVIEW در محیط Windows CE به موارد زیر نیاز است:

- نرم افزارLabVIEW 2011

- تولکیت LabVIEW Mobile module

نصب نرم افزار labview

نصب ماژول LabVIEW Mobile module

کرک کردن نرم افزار

برای برقراری ارتباط بین بورد و کامپیوتر با Windows XP نیاز است تا ActiveSync را نصب نمایید تا بورد برای کامپیوتر قابل شناسایی گردد و بتوان پروژه ها را روی بورد ریخت. ولی در 7Windows  نرم افزار Windows Mobile Device Center که به صورت پیش فرض روی  این نسخه و نسخه های بالاتر ویندوز نصب است به صورت خودکار بورد را شناسایی می نماید همچنین می توانید این نرم افزار را از این لینک نیز دانلود نمایید.

ایجاد یک پروژه برای wince

برای ایجاد یک پروژه برای اجرا در محیط Windows CE مراحل زیر را طی نمایید:

بعد از اجرای نرم افزار LabVIEW پنجره Getting Started  نمایان می­شود. مطابق شکل روی دکمه Go کلیک نمایید تا Target مورد نظر Mobile Project انتخاب گردد

در ادامه پنجره ای مطابق شکل زیر باز خواهد شد.

 در این پنجره باید محل ذخیر برنامه را تعیین نماییدو  نام مورد نظر را برای پروژه تعیین نمایید. بعد از اینکار روی دکمه Next کلیک نمایید تا پنجره بعدی باز شود. پنجره بعدی به شکل زیر خواهد بود:

در این پنجره باید نوع وسیله و بورد مورد نظر را انتخاب نمایید. بسته به نسخه windows CE باید یک مورد مشخص را انتخاب نمایید. به عنوان مثال برای بوردی با Windows CE 6 باید windows Mobile 6 را انتخاب نمایید.

تنظیم بعدی در مورد انتخاب نوع صفحه نمایشی است که بورد دارد که بسته به آن می­تواند به صورت افقی یا عمودی انتخاب شود. با زدن دکه next وارد مرحله بعدی می شوید.

در پنجره بعدی یک مرور کلی برای پروژه ارائه می دهد که بازدن دکمه finish یک پروژه برای اجرا در محیط Windows CE ساخته می­شود. همچنین با اینکار دو پنجره باز می شود که در یک پنجره خصوصیات کلی پروژه نمایش داده شده است:

در لیست سمت راست با کلیک روی گزینه های مختلف می توان به ویژگی های هر مورد دسترسی داشت. در قسمت Application Information می توان نام پروژه، محل ذخیره پروژه رو ی کامپیوتر و محل ذخیره پروژه روی بورد را تغییر داد. با کلیک روی OK یک پنجره به شکل زیر باز خواهد شد که همان front panel یا واسط کاربری پروژه است.

در این پنجره می توانید انواع کنترل های موجود در پالت زیر را استفاده نمایید.

 

.